System centralnego ogrzewania jest niezbędny w każdym domu. W klimacie umiarkowanym, przez około połowę roku temperatury zewnętrzne są zbyt niskie, by zapewnić komfort termiczny domownikom.
Dlatego już na etapie domu trzeba pomyśleć o tym, jakie źródło ciepła oraz jaka instalacja będą najlepsze i najekonomiczniejsze w konkretnym budynku. Do wyboru jest wiele opcji, wśród których znajduje się też ogrzewanie podłogowe.
Podstawowe informacje o podłogówce
Spis treści
O systemach ogrzewania podłogowego mówi się już od wielu lat. Po wprowadzeniu tej technologii, specjaliści przekonywali klientów, że jest ona najlepsza i najefektywniejsza, a dzięki temu też tania. W czym kryje się tajemnica tego połączenia?
Otóż typowe systemy centralnego ogrzewania w domach są wyposażone w wymienniki ciepła, które jest rozprowadzane w pomieszczeniach na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że energia cieplna jest przemieszczana wraz z powietrzem krążącym w pokoju. W przypadku tradycyjnych grzejników potrzebuje ono sporo czasu na wypełnienie ciepłem przestrzeni wnętrza.
Jak działa ogrzewanie podłogowe? W ogrzewaniu podłogowym wymiennikiem jest cała podłoga. Ciepło unosi się z niej ku górze, w pierwszej kolejności podnosząc temperaturę w strefie przebywania człowieka.
Przy takim systemie nie jest konieczne podniesienie temperatury w strefie pod sufitem. To z kolei pozwala na ograniczenie ilości dostarczanego do domu ciepła i związane z tym obniżenie kosztów. Czy systemy ogrzewania podłogowego rzeczywiście są tanie? Na koszt ich wykonania wpływa wiele czynników, a oszczędności często pojawiają się dopiero po wielu latach eksploatacji.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe ma sporą przewagę nad rozwiązaniami konwencjonalnymi, wyposażonymi w grzejniki umieszczone na ścianach. Niestety nie należy już do najnowocześniejszych, gdyż powoli jego konkurencją stają się promienniki podczerwieni i inne tego typu rozwiązania. Wiele zależy też od tego, czy jest to ogrzewanie podłogowe wodne, czy ogrzewanie elektryczne.
Pomimo to, w ogólnym ujęciu można wymienić kilka zalet, jakimi niewątpliwie wyróżnia się to rozwiązanie. Przede wszystkim:
- ogrzewanie podłogowe gwarantuje równomierne podnoszenie temperatury powietrza na danym poziomie. Oznacza to brak stref chłodniejszych i cieplejszych w pomieszczeniu i związany z tym większy komfort,
- brak grzejników na ścianach oznacza dużą swobodę w aranżacji wnętrz. Nie trzeba bowiem unikać zastawiania meblami wymienników ciepła. Grzejniki nie zaliczają się do atrakcyjnych elementów wystroju, których można uniknąć przy ogrzewaniu podłogowym,
- ogrzewanie podłogowe nie powoduje intensywnego przemieszczania się powietrza wraz z kurzem, co oczywiście jest niekorzystne dla alergików. Powietrze nie wysusza się też tak bardzo, jak w przypadku grzejników,
- przy systemie podłogowym znacznie łatwiej można utrzymać czystość, bo umycie podłogi jest łatwiejsze niż czyszczenie grzejnika,
- podłoga jako wymiennik ciepła jest przyjemnie ogrzana, dzięki czemu można po niej chodzić boso. To również sposób na wyeliminowanie trudnych do utrzymania w czystości dywanów i wykładzin.
Wady ogrzewania podłogowego
Ponieważ nie istnieją technologie doskonałe, podobnie jak każdy inny system centralnego ogrzewania, tak i ten ma swoje wady. Dla jednych inwestorów będą one znaczące, dla innych łatwe do wyeliminowania czy też warte tolerowania ze względu na zdecydowanie ważniejsze zalety.
Dlatego mówiąc o wadach, warto podkreślić, że są to czynniki mogące w indywidualny sposób kształtować decyzję o wyborze ogrzewania podłogowego. Czego więc należy się spodziewać? Głównie minusy to:
- wysokie koszty instalacji ogrzewania podłogowego. Sceptycy mogliby powiedzieć, że w przypadku tradycyjnego centralnego ogrzewania też trzeba zainstalować system rur i zakupić kocioł. W rzeczywistości jednak w ogrzewaniu podłogowym układa się znacznie więcej rur, a dodatkowo wykorzystuje się też inne materiały, takie jak siatka mocująca czy różne maty. Ponadto, jeśli na taki system grzewczy decydujemy się już po wybudowaniu domu, konieczne jest zrywanie podłóg i układanie ich na nowo,
- wolne nagrzewanie się pomieszczenia – wynika to z faktu, że ciepło musi przedrzeć się przez warstwę wylewki i okładziny podłogowej. Jeśli chcesz korzystać z termostatów, ograniczając grzanie w porach nieobecności domowników, po powrocie do domu będziesz musiał trochę poczekać na ciepłe wnętrza,
- ograniczenia dotyczące wykładzin podłogowych i materiałów wykończeniowych. Oczywiście położyć możesz wszystko, ale panele wolniej przewodzą ciepło niż płytki, a dywan czy przestronna tapicerowana kanapa bez nóg znacznie je ograniczą.
Rodzaj podłogi a ogrzewanie
Ostatnia wymieniona wada ogrzewania podłogowego sugeruje, że na jego efektywność ma wpływ to, co położysz na podłodze. Zakładając, że zależy Ci na jak największych oszczędnościach, warto rozważyć wybór takich materiałów, które mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i dużą bezwładność cieplną.
Do takich materiałów zaliczają się kamień i ceramika. Ich zaletą jest też możliwość układania instalacji w warstwie klejowej, co zmniejsza koszty i skraca drogę przenikania ciepła do pomieszczenia.
Za dosyć dobre do ogrzewania podłogowego uznaje się też wykładziny z tworzyw sztucznych i PCV – pod warunkiem, że zostały dopuszczone przez producenta. Dobrym wyborem będą też panele, ale tylko te montowane bezklejowo.
Natomiast do podłogowego systemu grzewczego absolutnie nie nadaje się lite drewno czy parkiet przemysłowy. Przewodnictwo ciepła płytki ceramicznej o grubości 1 cm wynosi 105 W/ (m2.K), a deski dębowej o grubości 0,8 cm jedynie 25 W/ (m2.K).
Koszt ogrzewania podłogowego
Aby wiedzieć, czy inwestycja jest opłacalna i po jakim czasie można liczyć na korzyści, trzeba sprawdzić, jakie są koszty instalacji ogrzewania podłogowego, a w dalszym czasie – koszty eksploatacji.
Podłogówka nie należy do tanich, jednak istnieją znaczące różnice pomiędzy montażem systemu zasilanego wodą z kotła i prądem elektrycznym. Do kosztów inwestycji zalicza się też usługa montażu, którą wykonuje między innymi firma Ciepły Dom ze Szczecina.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Instalacja ogrzewania podłogowego, zasilanego energią elektryczną wymaga nieco wyższych nakładów finansowych niż w przypadku ogrzewania wodnego. Oczywiście w obu przypadkach o ostatecznej cenie decyduje to, jakie zostaną użyte materiały czy dodatkowe rozwiązania techniczne. Znaczny wzrost kosztów może spowodować montaż termostatów.
Szacuje się, że wydatek na komponenty do systemu elektrycznego wynosi od 90 do 300 zł/m2, czyli za instalację w domu o powierzchni 80 m2 trzeba zapłacić od 7200 do 24000 zł.
Wyższe koszty instalacji może jednak zrekompensować eksploatacja. Prąd jest wprawdzie drogi, ale alternatywą jest pompa ciepła lub fotowoltaika.
Ogrzewanie podłogowe wodne
Przed podjęciem decyzji o inwestycji, warto też wiedzieć, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe wodne. Na komponenty przeciętnie trzeba wydać od 80 do 180 zł/m2. Jednak, pomimo że zapłacisz za nie mniej, musisz wziąć pod uwagę konieczność zakupu kotła CO. Ceny takich urządzeń są na tyle wysokie, że zniwelują różnice pomiędzy systemami. Eksploatacja podłogówki wodnej też wymaga stałego zakupu paliwa.