Dom, w którym znajduje się kominek, nabiera wyjątkowego klimatu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą, gdy temperatury nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz. Warto dodać, że element ten pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Może być także źródłem ciepła w całym domu.
Jeśli rozważasz założenie kominka, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i poradami co do jego wyboru oraz sposobu użytkowania. Poniżej przygotowaliśmy kilka najistotniejszych informacji.
Zalety posiadania kominka w domu jednorodzinnym
Spis treści
Jest kilka powodów, dla których decydujemy się na umieszczenie kominka w swoim domu. Co tak naprawdę przemawia na jego korzyść? Część zalet z pewnością jest Ci dobrze znana.
- Dekoracyjność. Najbardziej oczywista i widoczna zaleta kominków. Mogą one być wybudowane według Twoich indywidualnych wytycznych. Żadne elementy dekoracyjne nie są w stanie nadać wnętrzu takiego klimatu, jak kominki.
- Ogrzewanie. Kominki emitują dużo ciepła, zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Mogą okazać się ratunkiem w przypadku awarii systemu grzewczego.
- Zmniejszenie wilgotności powietrza. Warto wspomnieć o mniej oczywistej zalecie kominków, którą jest zmniejszenie poziomu wilgoci powietrza w danym pomieszczeniu. Wszystko dzięki temu, że emituje on suche i gorące powietrze.
- Możliwość połączenia z innymi źródłami ciepła. Montaż instalacji, która rozprowadza ciepło do innych pomieszczeń, sprawia, że możliwe jest wykorzystanie kominka jako głównej metody grzewczej. Dotyczy to kominków z płaszczem wodnym.
Wybór rodzaju kominka
Bardzo ważną kwestią podczas wyboru kominka są jego parametry techniczne. W pierwszej kolejności należy jednak wziąć pod uwagę wielkość zapotrzebowania na ciepło w swoim domu.
Do wyboru są kominki będące źródłem ciepła w jednym pomieszczeniu oraz kominki ogrzewające cały dom. W pierwszym przypadku masz do wyboru kominki tradycyjne – opałowe, gazowe oraz elektryczne. Najwięcej ciepła dają urządzenia na opał. Kominki gazowe i elektryczne grzeją delikatnie i pełnią raczej funkcję dekoracyjną.
Drugi rodzaj to urządzenia umożliwiające ogrzanie całego domu. Mowa tu o dwóch rodzajach kominków.
- Kominki akumulacyjne – w ich przypadku ciepło paleniska rozprowadzane jest przez szybę i ceramiczną obudowę paleniska. Rozprzestrzenia się ono dzięki systemowi nawiewów.
- Kominki z płaszczem wodnym – umożliwiają podgrzanie wody i rozprowadzenie jej do grzejników oraz ogrzewania podłogowego. Taki system gwarantuje równomierne ogrzanie domu jednorodzinnego, nawet o dużej powierzchni. Montaż kominków z płaszczem wodnym jest jedną z oferowanych przez nas usług, którą szczególnie polecamy naszym klientom.
Praktyczne wskazówki korzystania z kominka
Używanie kominka wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku zasad. Dotyczą one zarówno ich eksploatacji, jak i bezpieczeństwa osób z nich korzystających. Pierwszą podstawową zasadą jest wybór materiału opałowego. Drewno, które ma być spalane, powinno być suche. W ten sposób można zaoszczędzić aż 50% jego kosztów.
Drugą bardzo istotną kwestią jest czyszczenie oraz przegląd paleniska, przyłącza i komina. Używaj do tego specjalnej szczotki kominiarskiej. I nigdy nie wykonuj tych czynności w kominie, który nie wystygł! Przegląd i czyszczenie powinno być wykonywane przynajmniej jeden raz w roku.
Każdy posiadacz kominka powinien pamiętać także o usuwaniu popiołu. W przypadku kominków z płaszczem wodnym najlepiej robić to codziennie. Warto także regularnie czyścić szybę używając odpowiednich detergentów i niezbyt szorstkich szmatek.
Koszty zakupu i eksploatacji kominka
Interesuje cię zakup kominka? Koszt zakupu kominka z płaszczem wodnym w mieście Szczecin wynosi w przybliżeniu od 4 do 8 tysięcy złotych. Jest to jedynie koszt podstawowy dotyczący samego wkładu kominkowego. Do tego należy doliczyć cenę elementów instalacji oraz koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym, czyli montaż. Całkowity koszt zakupu i założenia tego urządzenia może wynieść ponad 10 tysięcy złotych.
Montaż kominka
W Ciepły Dom Szczecin wykonujemy montaż kominków z płaszczem wodnym zarówno w układzie zamkniętym, jak i otwartym. Układy te różnią się naczyniem wzbiorczym, które w pierwszym przypadku jest zamknięte. Aby rozpocząć montaż, konieczny jest zakup wszystkich podstawowych elementów, między innymi wkładu kominkowego, zasobnika ciepłej wody, automatyki zapewniającej współpracę z kotłem oraz osprzętu do kotłowni.
Świadczymy kompleksowe usługi w zakresie montażu kominków z płaszczem wodnym, w tym podłączanie kominków do pieców gazowych, do komina oraz do bufora. Wszystkie prace wykonywane są przez wykwalifikowanych instalatorów. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania z naszą ofertą dotyczącą doradztwa technicznego i montażu kominków z płaszczem wodnym w miejscowości Szczecin oraz w okolicach.