Czy warto montować powietrzne pompy ciepła?

Nieustannie rosnąca popularność pomp ciepła skłania wielu potencjalnych inwestorów do rozważenia montażu takiego urządzenia we własnym domu. Pierwszą myślą, jaka pojawia się w takich sytuacjach, jest opłacalność inwestycji. Analizując ceny urządzeń i koszt montażu oraz potencjalne oszczędności, łatwo można obliczyć, ile pieniędzy zostanie w portfelu. To jednak nie jest jedyna korzyść z montażu pompy powietrznej.

Zasada działania powietrznej pompy ciepła

Podstawową zasadą działania wszystkich typów pomp ciepła jest pozyskiwanie energii znajdującej się w naturalnych źródłach, a następnie przetransportowanie jej za pomocą czynnika roboczego do domu i przekazanie do systemu grzewczego w formie ciepła. Pozyskana w ten sposób energia jest darmowa i ekologiczna. Jednocześnie jest też odnawialna, gdyż zasoby środowiskowe nigdy się nie wyczerpują.

Ten prosty opis działania w języku fachowym jest nieco bardziej złożony. Wymaga bowiem sprężania i rozprężania medium roboczego, parowania i skraplania, podnoszenia i zmniejszania jego ciśnienia oraz temperatury. W efekcie tych procesów medium (najczęściej glikol) jest swoistym wózkiem, który transportuje cząsteczki energii.

W przypadku pompy powietrznej konstrukcja i działanie są jeszcze prostsze, gdyż nie wymagają budowy skomplikowanych i drogich kolektorów. Źródłem energii jest wszechobecne powietrze, a za jego dostarczanie do parownika odpowiada standardowy wentylator.

Wydajność powietrznej pompy ciepła w polskim klimacie

Osoby, które niewiele wiedzą o działaniu powietrznej pompy ciepła, zazwyczaj zadają pytanie, jak wydajne jest takie urządzenie zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w sensie fizycznym energia cieplna jest zawarta w każdym medium, którego temperatura jest wyższa niż zero absolutne. Dlatego zawiera ją również mroźne powietrze.

Efektywność pompy ciepła w polskim klimacie jest na tyle duża, że nawet w najchłodniejszych miesiącach roku urządzenie dostarczy wystarczająco energii, aby zapewnić ogrzewanie domu. Dodatkowo można też podgrzać wodę użytkową. W domu o dużej powierzchni powietrzna pompa ciepła jest też efektywnym uzupełnieniem kotła grzewczego czy ogrzewania kominkowego.

Zalety powietrznej pompy ciepła

Pompa ciepła do domu jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • obniżenie kosztów ogrzewania budynku i rachunków za energię,
  • możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji z programu rządowego,
  • obniżenie emisji CO2 do środowiska przez ograniczenie korzystania z tradycyjnych urządzeń grzewczych,
  • całkowitą niezależność od dostawców energii cieplnej i nieustannych podwyżek cen,
  • niski koszt inwestycji w stosunku do pomp ciepła gruntowych,
  • możliwość wykorzystania do chłodzenia pomieszczeń latem,
  • nieprzerwany dostęp do ciepłej wody użytkowej,
  • szybszy zwrot inwestycji niż w przypadku kotłów CO,
  • niskie koszty eksploatacji.

Koszty instalacji powietrznej pompy ciepła

Opłacalność inwestycji w powietrzną pompę ciepła wiąże się też z kosztem samego urządzenia oraz jego montażu. Ceny takich pomp sięgają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego dla wielu zainteresowanych są to wysokie kwoty, które stanowią poważne obciążenie budżetu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że koszt eksploatacji pompy jest kilkakrotnie niższy niż na przykład kotła CO, a to oznacza o wiele szybszy zwrot inwestycji.

Ponadto powietrzna pompa ciepła dobrze się sprawdza w parze z fotowoltaiką, a przy takim zasilaniu urządzenie praktycznie pracuje za darmo. To rozwiązanie z pewnością jest nie tylko opłacalne, ale i przyszłościowe.

Scroll to Top