Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Największe zalety to ekologiczność, ekonomiczność oraz bezobsługowość. Początkowo trzeba jednak ponieść spore nakłady finansowe, a na ich wysokość wpływa rodzaj zamontowanej pompy ciepła, charakterystyka danego budynku oraz oczekiwania jego mieszkańców. Koszty instalacji PC można także zmniejszyć poprzez dofinansowania.
Rodzaje pomp ciepła a cena
Najdroższe są pompy ciepła gruntowe. Wysoki koszt wynika z ceny samego urządzenia oraz całościowych kosztów związanych z montażem dolnego źródła ciepła (prace ziemne). Trzeba jednak podkreślić, że urządzenia grzewcze zasilane ciepłem ziemi działają najefektywniej przez cały rok. Wysoki jest także koszt instalacji wodnej pompy ciepła z uwagi na specyfikę montażu oraz zabezpieczenia antykorozyjne.
Najtańsze są pompy ciepła powietrzne. Ich montaż ogranicza się instalacji przy ścianie zewnętrznej budynku oraz połączenia za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym. Pompy ciepła powietrzne doskonale sprawdzają się na małych działkach, ale ich efektywność zależy od pory roku – największa w okresie od wiosny do jesieni.
Cena pompy ciepła zależy także od producenta. Wysokiej jakości urządzenia o dobrych parametrach pracy i wydajności kosztuje więcej.
Koszt instalacji pompy ciepła a cechy budynku
Na ostateczną cenę pompy ciepła mają wpływ czynniki związane z budynkiem, w którym ma zostać zamontowana instalacja. Istotne są:
- powierzchnia domu
- liczba domowników i ich oczekiwania odnośnie temperatury powietrza w pomieszczeniach czy temperatury wody użytkowej
- jakość termoizolacji – znaczenie ma odpowiednie docieplenie budynku oraz okna o niskim współczynniku przenikania ciepła
- instalacja ogrzewania w budynku – pompa ciepła działa najlepiej, gdy jest połączona z ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym lub ściennym o niskiej temperaturze pracy.
Wymienione czynniki decydują o mocy pompy ciepła, a im wyższa, tym także większa cena. Bardzo ważne jest też precyzyjne dopasowanie instalacji do zapotrzebowania konkretnego budynku i oczekiwań jego mieszkańców. Niedowymiarowanie pompy ciepła może oznaczać wyższe koszty eksploatacyjne i niedogrzewanie pomieszczeń. Z kolei przewymiarowanie instalacji prowadzi do większych kosztów inwestycyjnych i wydłużenia okresu zwrotu. Dlatego właściwy dobór wielkości pompy ciepła należy poprzedzić audytem, podczas którego specjalista określi prawidłową moc.
Jak zmniejszyć koszt instalacji pompy ciepła? Dofinansowanie
Instalacja pompy ciepła to duży wydatek, ale koszt inwestycji można obniżyć dzięki różnym formom dofinansowania, takim jak chociażby:
- program Czyste Powietrze
- lokalne programy antysmogowe – wojewódzkie, gminne lub miejskie dotacje do wymiany starego pieca
- ulga termomodernizacyjna – odliczenie wydatków związanych z termomodernizacją budynków jednorodzinnych
- kredyt termomodernizacyjny wraz z premią termomodernizacyjną Banku Gospodarstwa Krajowego.